Samen maken we de Bloemenbuurt groener, leuker en toekomstbestendig!

Wat gebeurt er als bewoners, gemeente en goede ideeën samenkomen? Dan bloeit er iets moois op! De Bloemenbuurt in Zelhem is sinds 2023 een Wijk van de Toekomst - en dat is te zien én te voelen. 

Het doel van het project: bestaande woningen duurzaam en energiezuinig maken én een klimaatbestendige en groene leefomgeving. Pro Wonen deed mee in het project en maakte de huurwoningen energiezuiniger. Inwoners gingen in gesprek met een energieadviseur om hun huizen te verduurzamen. Inmiddels zijn ongeveer 75 woningen klaar voor de toekomst en is er nog geld voor ruim 100 woningen om naar minimaal label B te verduurzamen. Ook meldde een groep inwoners zich aan om samen met de gemeente de wijk te vergroenen en klimaatbestendiger te maken en de betrokkenheid in de leefomgeving te bevorderen. Zij vormden samen een buurtwerkgroep.   

Fruitbomen, bloesem en bijen 

De buurtwerkgroep organiseerde, samen met de gemeente, onder meer een succesvolle duurzaamheidsmarkt en in februari 2024 kregen meer dan 200 huishoudens een fruitboom cadeau! Dit voorjaar kleurde de wijk prachtig roze en wit van de bloesem. Er werd ook een aantal bomen langs het Pieterpad geplaatst waar wandelaars straks kunnen genieten van vers fruit. 

En ook de bijen zijn blij: in de Goudsbloemstraat, Weverstraat en Narcisweg zijn kleurrijke bloemenstroken aangelegd en zijn twee bijenhotels geplaatst. Goed voor de natuur én voor het straatbeeld! 

Een nieuwe speelplek: van grijs naar groen 

Na deze initiatieven was nog budget over om te besteden aan het vergroenen van de wijk. Uit een vragenlijst, ingevuld door bewoners van de Bloemenbuurt, bleek dat er één grote wens leefde: een vernieuwde speelplek tussen de Toonkweg en Orchideestraat. Het budget binnen het project was niet voldoende. Dankzij een extra subsidie vanuit het project Leefbaar en Sportief Bronckhorst is nu €70.000 beschikbaar om deze wens waar te maken! 

In samenwerking met de gemeente is de bestaande asfaltplaat voor driekwart verwijderd. Dit werk kon worden gecombineerd met de werkzaamheden bij de nieuwbouwwijk Het Loo waardoor het betaalbaar bleef. Een mooi groen resultaat. Maar ook bij de uitvoering denkt de buurtwerkgroep aan duurzame oplossing. De basketbalpaal, bankjes en de tafeltennistafel komen terug. En de doeltjes die nu in de Wadi staan, krijgen een plek naast het basketbalveldje. Deze staan nu een deel van het jaar in het water waardoor ze niet gebruikt kunnen worden. Ook komt er een natuurspeelplek met zand, water, boomstammen en een pomp. De grote hoop is dat er wat geld overblijft voor een kabelbaan waardoor kinderen over het water in de wadi kunnen zweven. 

Samenwerking die werkt 

Wat dit project zo bijzonder maakt? De samenwerking! Bewoners en gemeente trekken samen op, denken mee en beslissen mee. Marieke vertelt: “Ik was verrast hoe bereikbaar en flexibel de ambtenaren waren. We maakten samen plannen en voeren deze uit. En ook de mensen van het project Leefbaar en Sportief Bronckhorst zochten met ons naar oplossingen. Els vult aan: “We worden goed betrokken. Het voelt alsof we het écht samen doen. Door de nauwe samenwerking kan er met het budget veel meer voor de buurt gerealiseerd worden. Een mooi voorbeeld van hoe je met creativiteit en samenwerking veel kunt bereiken. 

Doe je mee?

De speeltuin komt er dankzij de inzet van bewoners. Maar er is nog hulp nodig! Heb jij (klein)kinderen die op deze groene speelplek willen spelen? Of vind je het gewoon leuk om samen iets moois te maken voor de buurt? Meld je aan via: bloemenbuurtzelhem@gmail.com. Alle hulp is welkom. 

Heb jij een goed idee? 

Wil je je eigen huis verduurzamen? Ga naar www.energieloketachterhoek.nl en kijk naar de subsidiemogelijkheden of vraag naar ervaringen van buren. Of maak gebruik van de energiecoach van de gemeente, zie www.bronckhorst.nl/energiecoach.

Wil jij ook iets moois realiseren in je wijk? Kijk op www.bronckhorst.nl/participatie en ontdek wat er allemaal mogelijk is. Samen maken we buurten nóg mooier!