Wat te doen in geval van een crisis?

De kans dat er een grote ramp of crisis uitbreekt in je buurt is gelukkig erg klein. Mocht er wel direct gevaar zijn door een ramp of noodsituatie, dan word je gewaarschuwd door de sirene of NL-Alert. Blijf zo rustig mogelijk, ga naar binnen, sluit deuren en ramen en zet radio of tv aan op de regionale zender (omroep Gelderland). Lees hier meer over wat je kunt doen.

Als de sirene gaat, dreigt er gevaar. Er is dan beslist meer aan de hand dan stank of een prikkelende lucht. De sirene waarschuwt alleen mensen in het gebied waar gevaar dreigt. Dat kan in één of meer gemeenten zijn, maar ook alleen in één buurt. Hoor je de waarschuwingssirene, dan is deze dus voor jou bedoeld. Ook ontvang je vaak een NL-Alert als er iets ernstigs gebeurt. Via een NL-Alert bericht op je mobiele telefoon word je gealarmeerd over een noodsituatie in de buurt waar je bent. In het bericht staat wat er aan de hand is, wat je moet doen en waar je meer informatie kunt vinden.  

Is er een crisis, bijvoorbeeld extreem weer, stroomuitval of een grote brand en de sirene gaat of je krijgt een NL-Alert dan word je vaak opgeroepen tot de volgende acties:  

  • Ga naar binnen  
  • Ga zo snel mogelijk het dichtstbijzijnde gebouw binnen.
  • Sluit onmiddellijk alle deuren en ramen. Schakel ook eventuele ventilatiesystemen uit.
  • Geef mensen die bij je aanbellen de gelegenheid om te schuilen.
  • Waarschuw mensen die de sirene of het bericht op hun telefoon niet opmerken.

Zet de radio of tv aan

Luister naar de rampenzender. Op deze zender krijg je informatie en instructies van de overheid. Voor onze gemeente is dat Omroep Gelderland. Bij een nationale ramp is dit Nederland 1 of Radio 1. In korte vorm geeft de NL-Alert die je op je mobiel krijgt ook de instructies.  

Ook op internet (als er verbinding is) vind je veel actuele informatie. Bijvoorbeeld op www.vnog.nl of onze website (bij grotere incidente in de gemeente). Bij grote rampen kan www.crisis.nl ingeschakeld worden. Deze site kan grotere bezoekersaantallen tegelijkertijd aan.

Als je huis en omgeving moet verlaten

  • Sluit gas, water en licht af.
  • Neem alleen de hoognodige zaken mee.
  • Sluit je woning af en controleer of je buren weten dat er een evacuatie plaatsvindt.
  • Blijf bij een grote brand laag bij de grond en verlaat het gebouw zo snel mogelijk. Lukt dit niet? Ga dan voor een raam staan waar de brandweer je kan zien.

Vervoer

  • Neem zoveel mogelijk anderen mee.
  • Luister naar de verkeersinformatie via de radio.
  • Volg de route die de politie aangeeft.
  • Ga naar het opvangcentrum of ga naar familie of vrienden buiten het rampgebied.
  • Voor hulpbehoevenden, bejaarden en scholieren is er speciaal vervoer tijdens een ramp of crisis. De instellingen (verzorgings- of bejaardenhuizen en/of scholen) waar deze mensen op dat moment zijn, zorgen hiervoor.

Specifieke crisis, ga naar website veiligheidsregio

De veiligheidsregio Noord en Oost Gelderland is verantwoordelijk voor de brandweerzorg, rampenbestrijding, crisisbeheersing en geneeskundige hulpverlening in 22 gemeenten (waaronder Bronckhorst), waar ze nauw mee samenwerken. Op hun website (www.vnog.nl/incidenten) vind je actuele informatie over de bestrijding van incidenten in hun gebied en wat je zelf kunt doen als een incident in jouw buurt is. Wil je op de hoogte blijven van incidenten in Bronckhorst en directe omgeving of de regio of updates van een specifiek incident dan kun je dat eenvoudig aangeven met een vinkje op de incidentenpagina. Je ontvangt dan automatische pushberichten. Bij iedere crisis die zich voordoet, bepalen de betrokken hulpverleningsinstanties welke inzet, maatregelen en acties van bewoners nodig zijn in een bepaald gebied. Dat is maatwerk. In geval van grotere crises deelt de gemeente dit ook vaak op haar communicatiekanalen. Op de site van de veiligheidsregio vind je ook algemene tips voor specifieke crises die goed zijn om eens door te lezen. Zoals wat te doen bij (natuur)brand, extreem weer, gevaarlijke stoffen, uitval van nutsvoorzieningen etc.  

Andere websites voor meer info

  • www.denkvooruit.nl (geeft informatie om je voor te bereiden op onverwachte gebeurtenissen, zoals geen stroom, aanslag drinkwaterproblemen, extreem weer etc. Ook tips om goed noodpakket samen te stellen)
  • www.natuurbrandrisico.nl (geeft de actuele situatie rondom brandgevaar in de natuur weer)

Noodpakket in het kort

Een noodpakket is een pakket met de belangrijkste voorwerpen om jezelf te redden in geval van een noodsituatie. Het is belangrijk zoveel mogelijk zelfredzaam te zijn. Een noodpakket samenstellen is makkelijk. De meeste spullen heb je waarschijnlijk al in huis. In een noodpakket doe je bijvoorbeeld:

  • zaklamp
  • radio op batterijen of een opwindbare radio, als de stroom uitvalt en er geen internetverbinding mogelijk is, kan de regionale rampenzender nog wel uitzenden om te beluisteren.
  • eten en drinken dat lang goed blijft
  • contant geld, € 70 voor een volwassene en € 30 voor een kind voor de eerste 72 uur